MERSİN’DE AİLE HEKİMİNE GÖREVİ DIŞINDA İŞ TALEBİNDE BULUNULDU

Dr. Özen kendilerine bildirilen vali onaylı görevlendirme yazısına itiraz etti

MERSİN’DE AİLE HEKİMİNE GÖREVİ DIŞINDA İŞ TALEBİNDE BULUNULDU

Mersin'de cezaevinde aile hekimliği yapan Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Çağlar Özen, İl Sağlık Müdürlüğü'nün kendisinden hem poliklinik hizmeti vermesini hem de numune almasını istediğini bildirdi.

 

Görevlendirilme ile ilgili geçmiş̧ tarihli vali onaylı belgenin, ilk itiraz dilekçelerinden sonra geldiğini belirten Dr. Çağlar Özen: “Sadece numuneyi alın diyorlar. Hiç̧ bir alt yapı yok. Kabin yok. HSYS’ye nasıl ve hangi bilgisayardan girilecek (revirde alınmayacak örnekler), yardımcı personel, barkod işi ne olacak belli değil. Bu testler nerede saklanır, numune nerede alınır belli değil. Bu koşullarda yapamayınca da soruşturma açacaklar besbelli. Yanımızda kimse yok. 3 hekim öylece kaldık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Dr. Özen kendilerine bildirilen vali onaylı görevlendirme yazısına itiraz etti. “İzolasyonu biten tüm mahkûmların ve yeni tutuklamaların (ki hafta sonu ve gece oluyor yeni tutuklamalar sıklıkla ve belki PCR çıkmadan cezaevine alınmış olacaklar ya da bekletilirlerse sabahın ilk mesai hastası olacak, belki 30-40 PCR alıp işe devam etmemiz istenecek) yetmezmiş gibi bize kayıtlı olmayan infaz korumaların PCR’larını alın diyorlar. Önerdiğimiz tüm çözümler de reddedildi.”

“Hem PCR alınması hem poliklinik muayenesi, aciller hem de cezaevi giriş çıkış, hücre raporları bir arada olsun deniyor” diyen Dr. Çağlar Özen “Bu nasıl iş anlayamadık. Yani bize her türlü yük yüklenebilir ve karşısında hiçbir şey yapamaz mıyız?” diyerek uygulamalara tepki gösterdi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) da konuya ilişkin bahsedilen durumun, çalışan güvenliği açısından uygun olmadığını dile getirdi. Bir kişiye bu kadar görev verilmesinde ısrar edilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, Mersin'de görevlendirmeye dahil edilecek başka sağlık çalışanlarının olup olmadığını sorgulattı. Planlamaların daha doğru ve düzenli yapılması gerektiğini vurgulayarak, aile hekimlerine verilen görevlendirilmeye itiraz ettiklerini belirtti.