KARLI BÜYÜYEN İŞLETMELER

DISC İLE İLETİŞİM SİHİRBAZI OL

KARLI BÜYÜYEN İŞLETMELER

İletişimde Altın Kural der ki:

‘Sana nasıl davranılmasını istiyorsan karşındakine de aynı şekilde davran.’

Küçüklüğümüzden itibaren bu kuralla büyüdük ve herkesi kendimiz gibi bildik. Günümüzde ise bu kural artık yerini Platin Kural’a bıraktı:

‘Karşınızdaki kişi kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa ona öyle davran.’

Sizin için doğru olan bir davranış karşınızdaki kişi için öyle olmayabilir. Herkes farklı isteklere ve ihtiyaçlara sahip, herkesin önceliği farklı.

Diyelim ki; eşiniz için sürpriz yapmaya karar verdiniz ve ertesi gün yola çıkmak üzere ona bir tatil hediye ettiniz. O da ne? Eşiniz bundan hiç hoşlanmadı çünkü ona gerekli hazırlıkları yapacak vakit tanımadınız. Belki de bir hafta sonra için tatil planını birlikte yapsanız daha mutlu olacaktı. Ya da çalışanınızın büyük özenle hazırladığı rapora hiç bakmadan bazı yerlerin üzerini çizdiniz ve yeniden yazması gerektiğini söylediniz. Çalışanınızın tüm dünyası yıkıldı; çünkü buna çok emek harcamıştı. Bunun yerine önce ‘Eline sağlık, tüm detayları düşünmüşsün. Şu noktaya bir de bunu ilave etsen nasıl olur?’ dediğinizde aynı motivasyonla işine devam edebilir.

Bu tür iletişim problemlerini gün içinde sık sık yaşarız. ‘Ne var ki bunda?’ dediğiniz sözleriniz karşınızdakini derinden yaralayabilir. Etkili iletişim kurmak istiyorsanız, önce kendinizi tanımalı, sonra karşınızdakini anlamalı ve son olarak da platin kuralı uygulamasınız.

DISC Davranış Profili Analizi

İnsanlar, davranışları göz önüne alındığında dört farklı profilden birini ağırlıklı olarak sergilerler. Adını profillerin baş harflerinden alan DISC Davranış Profil Analizi ile hem kendinizi, hem de karşınızdakini tanırsınız.

Dominant: Görev odaklı, dışa dönük ve hızlıdır. Rekabeti sever. Sonuç odaklıdır. Özet bilgiye bakar, detaylarla uğraşmaz. Hedef koyar, sınırları belirler. Liderlik etmeyi sever. Rutini bozar. Kontrol kendisinde olsun ve buna fırsat yaratılsın ister.

Iz Bırakan: İnsan odaklı, dışa dönük ve hızlıdır. İnsanların ona hayran kalmasından çok hoşlanır. Sevildiğini ve duygularının desteklendiğini görmek ister. İyimserdir, detaylardan kaçar. Büyük resme odaklıdır. Teşekkür, övgü ve iltifatla beslenir. Birlikte olmak, etkileşim kurmak ister.

Sabit: İnsan odaklı, içe dönük ve yavaştır. Risk almaktan kaçar, bu yüzden değişimi sevmez. İlgiye ihtiyaçları vardır. Kişisel güvence duymalıdır. Agresif davranışlardan korkar. Ortak çıkarlar için her türlü fedakarlığı yapar. En iyi ekip arkadaşıdır.

Ciddi: Görev odaklı, içe dönük ve yavaştır. Sebeplere, mantığa ve verilere odaklıdır. Karar vermeden önce en ince detayları kontrol eder, sorgular. Nedeni ve nasılı bilmek ister. Mükemmeliyeti yakalamaya çalışır. Plansız iş yapmaz.

Neden DISC?

Hayatımızda bizim için önemi olan insanlarla iletişimi güçlü tutmak zorundayız. Uzman olduğunuz konuda mükemmel işler çıkarabilirsiniz ancak iletişim yeteneğiniz yoksa yaptıklarınızdan ya kimsenin haberi olmaz ya da yanlış iletişim sebebiyle istediğiniz başarıyı yakalayamazsınız.

Hem kendinizin, hem de karşınızdakinin DISC Davranış profilinizi bildiğinizde:

1.     İş hayatında doğru insanı doğru koltuğa oturtursunuz.

2.     Çalışanlarınız arasındaki çatışmayı önlersiniz.

3.     Motivasyonu artırırsınız.

4.     Satışta müşterilerinizin daha kolay alım kararı vermesini sağlarsınız.

5.     Aile hayatında eşiniz ve çocuklarınızla daha mutlu olursunuz.

6.     Özel hayatınızda önemli olan kişilerle iletişiminizi güçlendirirsiniz.

7.     Başka insanların söylediklerini üzerinize almazsınız.

DISC’inizi bilin

DISC gözlemlenebilir davranışlardan yola çıkarak yapılan bir testtir. Kesinlikle kişilik testi değildir. DISC testinizi yaptığınızda kuvvetli ve zayıf yönlerinizi, sizi nelerin motive ettiğini, stres altında nasıl değiştiğinizi, problemler karşısında hangi çözüm yönteminin sizin için en iyisi olduğunu, geliştirmeniz gereken taraflarınızı detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. İş veya özel hayatınızda karşılaştığınız farklı davranışları anlamaya başlayacak ve üzerinize alınmayacaksınız. Hayatınızda önemli olan insanlarla iletişiminizi nasıl güçlendireceğinizi öğreneceksiniz. Testin sonucunda size özel 39 sayfalık başucu kitabı niteliğinde bir rapor verilecek ve bu rapor sizin adeta kullanma kılavuzunuz olacak. Testi yapmak isterseniz hemen buraya tıklayınız.

Kısacası DISC Davranış Profil Analizi ile öğrendiklerinizi hayatınızda uygulamaya başlayınca iletişim sihirbazı olacaksınız.

Bereketli ve bol kazançlı günleriniz olsun.

 Gülfidan Bereket

ActionCOACH – İşletme Koçu