İsmail Saymaz iki ünlü anket şirketinde İYİ Parti'nin aldığı oy oranını açıkladı.

İYİ Parti'de yüzleri güldüren gelişme

İsmail Saymaz iki ünlü anket şirketinde İYİ Parti'nin aldığı oy oranını açıkladı.

Gazeteci İsmail Saymaz, İYİ Parti'nin iki ünlü anket şirketinin yaptığı son araştırmada aldığı oy oranını açıkladı.

Medyascope'un Spaces yayınında konuşan İsmail Saymaz, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in "Gezi" çıkışının ve "Ömer'in Yolu" söylemini terk etmesinin sonuçlarını değerlendirdi.

Saymaz, öğrendiğini belirttiği bir ankette İYİ Parti'nin oyunun %2O'ye çok yaklaşmış olduğunu söyledi.

İşte Saymaz'ın konuşmasından öne çıkan satırlar:

"ÖMER'İN YOLU" DOĞRU BİR SÖYLEM DEĞİLDİ

"Meral Akşener bugün etkili bir hitabetle, çarpıcı bir konuşma akışıyla Gezi Parkı Türk modernleşmesinde bir yerde temellendirdi.

Bugün öğrendiğim kadarıyla yeni yapılan bir seçim araştırmasında yüzde 19 bandına taşıyor. Kitlesiyle doğru bir söylem geliştirmesi, Ömer’in Yolu, Bekir’in Sokağı gibi söylemler değil; kitlesiyle örtüşen bir politik hatta girmesi oyunu yükseltiyor.

YÜZDE 20'YE YAKLAŞTI

Bildiğim kadarıyla KONDA’nın araştırmalarında da yüzde 19 görülüyordu. Bugün başka ciddi bir şey şirket yüzde 19’u geçtiği yüzde 20’yi dövdüğünü ifade edildi. Bu çok önemli… Ben zaten baştan beri Ömer’in yolu gibi muhafazakâr tınılı söylemlerin AKP’den dağılan kitleyi etkilemeyeceğini inanıyordum.

Çünkü AKP’den ayrılanlar daha muhafazakar bulmadıkları için ayrılmıyorlar. Orada namazı kılmıyorlar, orucu tutmuyorlar diye ayrılmıyor kimse. AKP’den ayrılışların sebebi dini sebepler değil. Ayrılmalarının sebebi ekonomik meseleler. Hayat memat kavgası. Bu nedenle AKP’den kopanları muhafazakar söylemlerle kuşatamazsın. Onu zaten AKP’den daha iyi de yapamazsınız. Ben bunu seküler bir milliyetçilik tutumla yakalayabileceklerini ifade ediyordum. İYİ Parti seküler bir milliyetçilikle bu kitleyi kavrıyor diyordum. Gezi Parkı okumasını da bu açıdan doğru buluyorum. Çok etkileyici bir konuşmaydı. Kılıçdaroğlu bile Gezi Parkı’na ne bu tonda sahip çıktı, ne de bu tonda ifade etti."

YENİÇAG