HAMİT FENDOĞLU (HAMİDO),

Fendoğlu, 17 Nisan 1978 tarihinde bombalı suikast sonucunda gelini ve 2 torunu ile birlikte hayatını kaybetti.

HAMİT FENDOĞLU (HAMİDO),

HAMİT FENDOĞLU (HAMİDO), KIZI HANİFE, TORUNLARI SELİM BOZKURT VE MEHMET KÜRŞAD ALLAH RAHMET EYLESİN, MEKANLARI CENNET OLSUN.
Hamit Fendoğlu, Malatya merkezine bağlı Burgurlu Köyü’nde dünyaya gelir. Küçük yaşta ailesiyle birlikte Malatya’ya taşınırlar, ama köyü ve mensup olduğu İzollu Aşiretiyle ilişkilerini ve bağını koparmadan sürdürür. Genç yaşta politikayla ilgilenmeye başlar. 1946’da DP’nin gençlik kollarıyla ilişkisi gelişir, partiye üye olur. Lise öğreniminden sonra çiftçilikle uğraşan Hamit Fendoğlu, renkli, hareketli kişiliğiyle Malatya’da isim yapar; etkin kişiler arasında yerini alır. 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP kapatılır. DP’nin milletvekilleri, bakanları ve yöneticilerinin çoğunluğu gözaltına alınır. Hamit Fendoğlu da gözaltına alınarak Yassıada’ya gönderilir. Orada DP’nin üst yöneticileriyle birlikte yargılanır. 1965 Milletvekili Genel Seçimlerinde DP’nin devamı olan AP’nin listesinde Malatya Milletvekili seçilen Fendoğlu, 1969’a kadar Milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. TBMM’de Tabii Senatör Sıtkı Ulay’a, TİP Milletvekili Çetin Altan’a, İrfan Solmazer ile çok sert tartışmaları olur. Bu nedenle adı kavgacı olarak yayılır. Malatya Belediye Başkanı olduğu dönemde bombalı suikast sonucu, gelini ve 2 torunuyla birlikte ŞEHİT EDİLEN “Hamido” Malatya’da 17 Nisan 1978 tarihinde meydana gelen olayda, eski milletvekili ve dönemin bağımsız belediye başkanı Hamit Fendoğlu, kendi adına gönderilen paketi evinde açarken bombanın patlaması üzerine; gelini ve 2 torunu ile birlikte hayatını kaybetmişti. Bir dönem de Malatya Milletvekili olarak TBMM’de Malatya’yı temsil eden Merhum Hamid Fendoğlu, Malatya’nın yetiştirdiği önemli bir siyasi şahsiyet ve hizmet adamı olarak hafızalarda yer etmiştir. Görev yaptığı dönemde Malatya halkına hizmeti dert edinen eski belediye başkanımız Hamid Fendoğlu’nu ve olayda hayatını kaybeden yakınlarını rahmetle anıyoruz.” 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra DP yöneticileri ile birlikte Yassıada’da idamla yargılanan Hamid Fendoğlu, 1965 milletvekili genel seçimlerinde AP’nin listesinden Malatya Milletvekili seçilerek, 1969′a kadar milletvekili olarak TBMM’de görev yaptı. Fendoğlu, 11 Aralık 1977′de yapılan belediye başkanlığı seçimlerini bağımsız aday ( MHP lilerin desdekledikleri aday ) olarak Malatya Belediye Başkanı seçildi. Fendoğlu, 17 Nisan 1978 tarihinde bombalı suikast sonucunda gelini ve 2 torunu ile birlikte hayatını kaybetti.
Fendoğlu AilesiHAMİT FENDOĞDU, HANİFE FENDOĞDU, MEHMET KÜRŞAD FENDOĞDU, SELİM BOZKURT FENDOĞDU17 Nisan 1978Malatya'nın Bulgurlu köyündendi. 11 Aralık 1977 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde, aday olduğu Malatya Belediye Başkanlığı'nı, bütün sağ partilerin desteğini alarak kazanmış ve 54 yıldır süren CHP'den Belediye Başkanı seçilme geleneği sona erdirmişti. Olay günü, evinde, postayla adına gönderilmiş bir paketi açtığında, içerisine yerleştirilmiş bombanın patlaması neticesi, yanında bulunan gelini ve iki torunu ile birlikte parçalanarak şehit oldu...HANİFE FENDOĞLU17 Nisan 1978Malatya Belediye başkanı Hamit Fendoğlu'nun geliniydi. 22 yaşında olup iki çocuk annesiydi. Olay günü, kayınbabasına gelen bir paketin patlaması neticesi, kayınbabası ve iki çocuğu ile birlikte parçalanarak şehit oldu. Şehadeti sırasında, sekiz aylık hamileydi ve kocası da Gaziantep'te vatani görevini yapmaktaydı.
SELİM BOZKURT FENDOĞLU17 Nisan 1978Malatya Belediye başkanı Hamit Fendoğlu'nun torunu olup 2,5 yaşındaydı. Şehadeti sırasında babası asker­deydi. Olay günü, dedesine Ankara'dan gönderilen, içine bomba yerleştirilmiş bir posta paketinin patlaması neticesi, dedesi, annesi ve küçük kardeşi ile birlikte parçalanarak şehit oldu.
MEHMET KÜRŞAD FENDOĞLU17 Nisan 1978Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun torunuydu. Henüz 1 yaşındaydı. Şehadeti sırasında babası askerliğini yapıyordu. Dedesine gönderilen bombalı paketin patlaması neticesi, dedesi, annesi ve kardeşi ile birlikte parçalanarak şehit oldu. CENAZELERİ BULGURLU KÖYÜNDE TOPRAĞA VERİLDİ. RUHLARI ŞAD OLSUN.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve yazı
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, gökyüzü ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar
Mehmet Nusret Esi facebook sayfasından alınmıştır