Ad

Şeker fabrikası ürününü toplamadı, kredi borcu yüzünden hapse atıldı!

92517
Ad

Şeker fabrikalarının satılmasından sonra mağdur olan çiftçilere bir yenisi daha eklendi. Fabrikanın almadığı pancarlar yüzünden 200 bin lira zarar eden çiftçi üzerine bir de hapse atıldı.

Ekonomik krizi bütün boyutlarıyla yaşayan ve tarlasındaki mahsulu de satamayan çiftçi, mağdur olmaya devam ediyor. Tarlasında yaklaşık 800 ton pancar olan çiftçi Ali İhsan Yılmaz, Çorum Şeker Fabrikası'nın alımları durdurmasından sonra 40 – 50 bin lira para kazanmayı planlarken 200 bin lira zarar etti. İşleri yoluna koymak için 12 bin lira da kredi çeken Yılmaz, krediyi ödeyemeyince hapse atıldı. Yozgatlı çiftçi cezaevinden gönderdiği mektupla yardım istedi.

Yozgat ’ın Yerköy ilçesinde yağışlardan dolayı 200 dekar pancarını sökemeyen Ali İhsan Yılmaz, şeker fabrikasının da alımı durdurmasıyla mağdur olmuştu. Fabrikanın almadığı pancarlar yüzünden 200 bin lira zarar eden çiftçi üzerine bir de hapse atıldı.

Yılmaz, 9 ay önce Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, hasat zamanı yağış başlaması dolayısıyla söküm yapamadığını ve durumu Çorum Şeker Fabrikası yetkililerine bildirdiğini söylemişti.

Şeker fabrikasından gelen mühendislerin rapor tuttuklarını ifade eden Yılmaz, “Mühendisler raporu tarla çamur diye değil de, ‘pancar kökleri havuç kadar’ diye tutmuşlar. Bizim bundan da haberimiz olmadı. Raporu çamur diye tutmuş olsalardı bize ek süre vermeleri gerekiyordu.” dedi.

Oysa gazetecilere tarlada yaptığı açıklama sırasında topraktan sökerek gösterdiği pancarlar hiç de havuç boyutunda değildi.

Çorum Şeker Fabrikası yetkililerine “çamur olmasından dolayı iş makinelerinin tarlaya giremediğini” anlatan Yılmaz, “yetkililer 14 Aralık’a kadar söküm yapmamızı istediler ama bunu yapmanın imkanı yoktu.” ifadelerini kullanmıştı.

Yılmaz, mağduriyeti giderilmediği gibi bir de hapse girdi.. Cezaevinden gönderdiği mektupta ise şu ifadeleri kullandı:

 

“Yozgat Yerköy Küçüknefes Köyü’nden Ali İhsan YILMAZ şu an Yozgat E Tipi Açık Cezaevi’nde yatmaktayım. Deniz Bank’tan iki eşit taksitle ödemeli olarak çekmiş olduğum hayvancılık kredisinin ikinci taksidini yatıramadığımdan dolayı yapılandırma yaptım.
Günü geldiğinde 3.500 TL’ye yakın bir bölümün yatırdım. Tekrar yapılandırdım ama ödeyemedim. Ödeyememe sebebim 1 yıl önce 210 dönüm şeker pancarımı özelleştirmeden dolayı alan şirketin söküm avansının tam olarak verilmediğinden ve çabucak bir şekilde yağışlardan dolayı sökemedim. Fabrika şeker pancarımın tarlada olduğunu bildiği halde, (sözleşmeli olarak ekişmiş olduğu halde) alımları tek taraflı olarak kapatmasından dolayı alım yapmadı. Bu yüzden 400 bin lira civarı beni zarara soktu. Şu an 130 dönüm civarı şeker pancarımın hasadı geldi ama ben cezaevindeyim. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.”

https://www.milligazete.com.tr/haber/3180531/seker-fabrikasi-urununu-toplamadi-kredi-borcu-yuzunden-hapse-atildi

Ad

Yorum Yaz