Ad

YSK Başkanı Sadi Güven: 31 Mart’ta kim oy kullanma hakkında sahip idiyse 23 Haziran’da da kullanma hakkında sahip olacaktır

88853
Ad

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul büyükşehir belediye seçimleriyle ilgili açıklamada bulundu.

"Sadece sandık kurulları değişecek daha önce almış olduğumuz karar gereğince. Onun dışında bir değişiklik olmayacak. 31 Mart seçimlerindeki şartlarla seçime gidilecek. Seçmen listelerine herhangi bir ekleme çıkarma olmayacak ancak kısıtlı seçmenlerle ilgili beş gün önce 18 Haziran’da aynı listelerde herhangi bir değişiklik yapmadan sadece yanına oy kullanamaz şerhi düşülecek, çünkü seçime aynı listelerle gidilecek. Listelerdeki seçmen sayılarında herhangi bir değişiklik olmayacak.

Bugüne kadar yapmış oldukları seçmen kaydı sorgulamasında kendilerini bulamamaları mümkün. Bizim sistemde anlık olarak o anda kim seçmen ise sistemde yayımlanıyor, kendini bulamayan vatandaşlar adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden seçmen ya da listeden düşen seçmendir. 23 Haziran’da yapılacak seçim 31 Mart’ta yapacağımız seçimin yenilenmesidir. 31 Mart’ta kim oy kullanma hakkında sahip idiyse 23 Haziran’da da kullanma hakkında sahip olacaktır. Kendini bugüne kadar göremeyen vatandaşlarımız bugün öğleden sonra sistemi açtıktan sonra kendilerini görebilecektir, siyasi partilerle de biz bunu paylaştık."

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz