Ad

Erdoğan: Türkiye'nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur

87993

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda konuştu.

İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen IDEF'19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na katılan Erdoğan, "Savunma sistemlerinde ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvurduğumuz yer müttefiklerimiz oldu. F35’ler konusunda dayatmaya maruz kalıyoruz. Türkiye siyasi, diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmeyecektir. Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur" dedi.

Eroğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge dünyadaki siyasi krizlerin en yoğun olduğu yerdir. Tek taraflı güç kullanma giderek daha sık kullanılan bir yoldur. İhtilafların çözümü konusunda askeri seçenekler daha çok konuşulmaya başlandı. Türkiye gibi, neredeyse kesintisiz bir şekilde terörle mücadele eden ülkelere savunma sanayi alanlarında gizli veya açık ambargo uygulanıyor."

"Göreve başladığımızda dışa bağımlılığımız yüzde 80 düzeyindeydi, bugün bu oran yüzde 30 civarında. Kendi muharebe uçaklarımızı hızla üretmeye başladık. Terörle mücadelede İHA’lara ihtiyaç duyduğumuzda müttefiklerimizden yardım istedik, destek alamadık.Bugün Türkiye silahlı ve silahsız İHA’lar konusunda dünyada söz sahibi konuma gelmiştir. Kendimizin ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız."

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz