Ad

Maltepe'de oy sayımı durduruldu, yüzlerce sandık yeniden sayılacak

87032

İstanbul'da oy sayımının sürdüğü tek ilçe olan Maltepe'de oy sayımı için oluşturulan ilave kurulların saydığı oyların yeniden sayımına karar verildi.

Yapılan itirazları değerlendiren ilçe seçim kurulları, oy sayımı süresince getirilen ilave kurulların sayımlarının iptaline ve bu oyların yeniden sayımına karar verdi.

CHP karara itiraz ederken oy sayımına Pazartesi sabahına kadar ara verildi. CHP'nin itiraz dilekçesinde "İlçe Seçim Kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararı hukuken yanlıştır" ifadeleri yer aldı.

CHP'ye göre bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, Yüksek Seçim Kurulunun sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı bir durum ve hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olma hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğurma riski taşıyor. Ana muhalefet partisi, bu durumun seçim güvenliğini tehlikeye düşüreceğini savunuyor.

İstanbul Maltepe'de yeniden oy sayımı, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Maltepe'deki ilçe seçim kurulları geçtiğimiz günlerde, sayımı hızlandırmak için mevcut iki kurul sayısını yükseltilmişti.

İlçe Seçim Kurulu son olarak Cuma günü, 12'ye çıkarılan kurul sayısını da artırmak istemiş, bunun kendilerine yazılı olarak tebliğ edilmediğini belirten AK Parti ve MHP'liler görevli hâkime tepki göstermişti.

Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine polis salona girerek olaya müdahale etmiş, oyların sayım süreci durdurulmuş, Cumartesi sabahı ise tekrar başlamıştı.

Pazar akşam saatleri itibariyle Maltepe'deki 1089 sandığın 900'den fazlası sayılmıştı.

İlçe seçim kurullarının verdiği bu karar öncesi, sayımların Pazartesi bitmesi bekleniyordu.

BBC TÜRKÇE 

Ad

Yorum Yaz