Ad

​Kadınlar için önü en açık sektörlerden biri Fintek sektörü

86864

EWPN Türkiye Buluşması’na katılan TransferGo Ülke Müdürü Senem Öztürk, start-up’ların yoğun olduğu fintek sektörünün kadınlar için yükselme potansiyeli en yüksek sektörlerden biri olduğunu söyledi. Dünyada ve Türkiye’de fintek sektöründe kadın temsili ise halen oldukça az ve bunun artması gerekiyor.

Fintek, ödeme ve teknoloji alanlarında çalışan kadın ve erkek profesyonelleri bir araya getiren European Women Payments Network’ün Bahar Buluşması gerçekleşti. 2015 yılında kurulan ve finansal hizmetler sektöründe her alanda çeşitliliği ve katılımı arttırmayı hedefleyen güçlü bir destek ağı olan European Women in Payments Network (EWPN)’ün Türkiye’deki ikinci buluşması 8 Nisan Pazartesi günü İstanbul’da düzenlendi.

Etkinlik kapsamında TransferGo, PayU Türkiye, Hepsipay, Solak & Partners ve ÖDED temsilcilerinin katıldığı “Türkiye’de Ödeme Sektörü, Yenilikçi Teknolojiler, Trendler ve Fırsatlar” konulu bir panelde fintek sektöründe kadın konusu detaylı şekilde tartışıldı.

Panelde konuşan TransferGo Türkiye Ülke Müdürü Senem Öztürk, hem dünyada hem de Türkiye’de fintek sektöründe çalışan kadın sayısının ve de kadın yönetici oranının halen çok yetersiz olduğunu söyledi. Çeşitliliğiartırmanın gerekliliğine dikkat çeken Öztürk, diğer yandan fintek sektörünün kadınlar için önü en açık sektörlerden biri olduğunu ifade etti.

Öztürk, şöyle konuştu: “Sadece Türkiye için değil tüm dünya genelinde de ne yazık ki fintek sektöründe kadın çalışan oranının az olduğunu üzülerek görüyoruz. Fakat fintek sektörünün ağırlıklı olarak start-up’lardan oluşması ve bu sektöre yeni girecek oyuncuların da genelde start-up kaynaklı olma olasılığı bir fırsat olabilir. Start-up’lar özleri gereği bazı sınırların, kalıpların olmadığı veya bunun aşılmaya çalışıldığı girişimler. Ve birçok kadın da başarılı start-up’lar kuruyor veya liderlik ediyor. ”

Öztürk, kadınların iletişim ve empati yeteneklerinin yüksek olduğuna, ayrıca kriz yönetiminde de yine başarılı olduklarına değinirken, fintek sektörünün temeli olan risk yönetimine de farklı bir bakış açısı getirebileceklerini belirtti. Her sektörde olduğu gibi fintekte de kadınlar arası bilgi ve tecrübe paylaşımının çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

TransferGo’da Avrupa’da 5 ülke müdüründen 4’ü kadın

Uluslararası para transferi şirketi TransferGo’da özellikle yönetici pozisyonunda kadınların önemli pozisyonlarda olduğunu anlatan Öztürk, TransferGo’da Avrupa genelinde 5 ülke müdüründen 4’ünün şu an kadın olduğunu, bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu söyledi.

Etkinliğin ardından konuşan EWPN Türkiye Elçisi Melike Belli ise konuya dair şunları söyledi. “EWPN Bahar Buluşması’nda ödeme, teknoloji ve fintek sektörlerinde değerli tecrübe ve bilgi birikimine sahip konuşmacılar ve katılımcılarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. EWPN olarak sektörde yaratılan iş değerini önemli ölçüde arttıracak kadınların iş hayatında daha da güçlenmesi ve yükselmesine katkıda bulunuyor, onlara birbirlerini samimi olarak desteklemeleri ve görev tanımlarını unutarak deneyimlerini paylaşabilmeleri için Avrupa çapında büyüyen güçlü bir ağ sunuyoruz. Çalışmalarımızda bizi desteklemek isteyen kurumlar bize info@ewpn.eu adresinden ulaşabilirler.”

Ad

Yorum Yaz