Ad

BAŞAK AVCI İLE SANAT VE KADIN ÜZERİNE SOHBET

86049
Ad

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”nın 193.’sünde, sanatçı Başak Avcı’nın düşünce, form ve fiziksel tecrübe arasındaki bağlantıları açığa çıkaran “INFORMO” isimli sergisini ziyaret etti.

 

2012 yılından bu yana çok yönlü bir sanat platformu olarak varlığını sürdüren Artkolik’te, düzenlenen sergi 31 Mart’a kadar açık kalacak.

 

Artkolik’ in sahibi ve İyilik İçin Sanat Derneği üyesi Nazlı Keçili’nin ev sahipliğini üstlendiği ziyaret sırasında; dernek üyeleri Selin Bozkurt, Nadire Tanes, Ece Mizrahi, Duygu Hayırlıoğlu, Ceren Mocachen, Ahu Özmen Akalın, Tuğba Türkmen, Hicran Özbük, Hakan Kürklü ve Zeynep Gül Uzunkaya, sanatçı Başak Avcı ile bir araya geldi. Buluşma, hem sanatçı hem de sanat dünyasında kadın olmak konusunda hoş bir sohbete de vesile oldu.

 

Başak Avcı, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde 2001 yılında lisans, 2005 yılında ‘Benlik ile Gerçeklik Arasında bir Araç -Dil- Olarak Resim’ isimli eser metniyle yüksek lisansını tamamladı.

 

Başak Avcı, fotoğraf, sinema ve felsefe gibi farklı alanları inceleyerek çağdaş̧ sanatta temsilin ve kültürün dönüşen biçimlerine ilişkin fikirler, yeni kavramlar ve tartışma yolları geliştirdi. Yurtiçinde ve dışında kişisel ve grup sergiler açtı, resim sergilerine, misafir sanatçı programlarına katıldı ve seminerler verdi.

 

Istanbul Teknik Üniversitesi’nde Desen ve Temel Tasarım & Görsel Sanatlar derslerini veren sanatçının eserleri yurtiçinde ve yurtdışında özel koleksiyon, müze ve galerilerde yer alıyor. 2017 yılında MSGSÜ Resim Programı’nda Doktora/Sanatta Yeterlik derecesi alan Başak Avcı, çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor. “Sanat Buluşmaları”, www.iyilikicinsanat.org web sitesinden takip edilebiliyor

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği’nin “Sanat Buluşmaları” ve güncel sanat haberleri derneğin www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edilebiliyor.

Ad

Yorum Yaz