Ad

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal: DSP Türkiye siyasetinde toparlayan parti modunda

83365

Bülent Ecevit'in kurduğu ve üç kez iktidara taşıdığı Demokratik Sol Parti (DSP) yerel seçime gidilirken, özellikle muhalefet partilerinde kendilerine 'adaylık' için yer bulamayan isimlere kapılarını açması nedeniyle bir kez daha gündemde.

CHP'den ayrılan Mustafa Sarıgül, eski HDP milletvekili Celal Doğan'ın da aralarında bulunduğu birçok ismi aday gösterme kararı alan DSP'ye 'küskünler partisi' diyen de var, 'bir bölen' eleştirisi yönelten de. DSP'den Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Celal Doğan'a göre ise 'ittifak dışlanmışları'nın buluştuğu parti.

Oy oranı yüzde 1'i bile bulmayan DSP'den adaylıklar, özellikle CHP'de 'oyları bölüyor' eleştirilerine yol açtı. Peki, DSP'nin Genel Başkanı Önder Aksakal, 'bir bölen' eleştirilerine ne diyor, her aday olmak isteyene kapısını açıyor mu? İttifaklar içinde yer almamasının gerekçesini nasıl açıklıyor? Aksakal merak edilen bu konularla ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı:

'DSP toparlayan parti'

BBC Türkçe: Partilerinden aday olamayanları, aday göstermeniz nedeniyle 'oyları böleceğiniz' eleştirileri yöneltiliyor. DSP 'bir bölen mi?'

Ayşe Sayın, Ankara

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz