Ad

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu

83068

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşuyor:

"Dünyanın en büyük enflasyonunu yaşayan ülkelerinden birisiyiz. Eskiden kilo ile aldıkları ürünleri şimdi tane ile almaya başladılar. Böyle bir tablo ile niçin karşı karşıyayız? Oy verdiniz, kanun çıktı yetmedi, 17 yıldır tek başına yönetiyor. 'Bana yetki verin, tek adam olayım, her şey düzelecek' diye söz verdi, o da yetmedi. Neden bu fiyatlar yükseliyor? Kuru soğan artışı yüzde 231, biber artışı yüzde 155. Sivri biber yüzde 147, pırasa yüzde 116… Böyle gidiyor liste. 'Mutfakta yangın var' derken bunu kastediyoruz. 17 yıldır Türkiye’yi yöneten bir iktidarın ülkeyi getirdiği noktayı hep beraber oturup düşünmemiz lazım.

Sen bu ülkenin ekonomisini sağlam temeller üzerine oturttun da fiyatlar mı yükseldi? İhracatı da yasakladılar, o da tutmadı. Tarım Bakanı çıktı 'Et yemeyin, ot yiyin' dedi. Otun fiyatı arttı. Bu Tarım ve Orman Bakanı'nı Zaytung kadrosuna alırsanız çok memnun olurum.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM'deki partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 'İhlaszedelerle' ilgili kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

"Hortumcu piyasa ekonomisi kavramından söz ettim. Vatandaşın cebinden çekip, yandaşa para aktaran sistem. 70 bin İhlaszede var. Dönemin hükümetleri söz verdi. Kurulduktan iki yıl sonra 1 milyar 170 milyon para toplandı. İhlaszedeler ise 18 yıldır uğraşıyor. 70 bin kişinin günahı kimin boynuna? Kanun teklifini getiriyoruz. Bugün geliyor. Parlamentoda görev yapan vicdan sahibi AKP, MHP, HDP, İYİ Parti vekillerine sesleniyorum; Eğer siz kul hakkından yanaysanız eğer emeği savunuyorsanız, Allah'a inanıyorsanız bu kanuna 'Evet' diyeceksiniz."

BBC TÜRKÇE

 

Ad

Yorum Yaz