Ad

Kalın: John Bolton'a teyitli randevu yoktu, bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz

81456
Ad

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki heyet ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bolton'a randevu vermemesi hakkında bir soruyu yanıtladı.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın (John Bolton'a) teyitli bir randevu sözü yoktu. Böyle bir talep söz konusu idi ama en baştan beri randevuyu teyit etmemiştik. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi John Bolton’ın muhatabı bellidir. Bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz. Ama Bolton’ın İsrail’den yaptığı açıklamaların kamuoyunda tepki yarattığını hepimiz biliyoruz."

"(ABD'nin askerlerini Suriye'den çekme sürecinde) Yavaşlama diye bir şey söz konusu değil. Bize verilen süreler 60-100 gün şimdi 120 gün telaffuz ediliyor. Bilinçli bir geciktirme görülmüyor. Asıl önemli olan buradan çekilirken geri de ne bırakılacağı. Silahların toplanıp toplanmayacağı, oradaki Amerikan üslerinin akıbetinin ne olacağı ve ABD'nin artık kendileri için de ciddi bir maliyet haline gelen YPG ile angajmanlarını ne zaman ve ne şekilde sonlandıracağı."

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz