Ad

YUNUSLAR ÜZERİNE

81223
Ad

            Bugün Karadeniz Teknik Üniversitesinden akademik hayatı boyunca sadece balıklar üzerinde çalışmış ve hiç Yunus çalışması yapmamış bir akademisyen Karadeniz'de yunusların çok fazla çoğaldığı ve insanların yemesi gereken balıkları tükettiğini, bu yüzden yunusların avlanması gerektiğini açıkladı. Açıklama Yaban Hayatı yönetimi ve ekosistem işleyişi açısından tam bir faciadır. 
*
Ne bilim camiasında, ne de akademisyenin kendi elinde yunusların sayılarının arttığını teyit eden tek bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Tam aksine Karadeniz'de yaşayan 3 yunus türünün de IUCN listelerine göre nesilleri tehlikededir. Tursiops truncatus ponticus ve Phocoena phocoena relicta EN (Endangered) olarak, Delphinus delphis ponticus ise VU (Vulnerable) olarak listelenmektedir. 
*
Türkiye IUCN'e dünya çapında 160'dan fazla ülkeyle birlikte Türkiye'de imza atmıştır nesli tehlikede olan türleri koruyacağını taahhüt etmiştir. Bu 3 türün de avlanması bütün Karadeniz'de ve Karadeniz'e kıyısı olan bütün ülkelerde yasaktır. 
*
Besinlerini genelde balıklar oluşturur. Günlük balık tüketimi bu türlerin en büyüğü olan Afalina'da (Tursiops truncatus) 20 kg kadar, Phocoena phocoena (Liman yunusu)'da 5-6 kg kadar ve Delphinus delphis (Tırtak)'de 6-7 kg kadardır. Yani günde 70 kg balık yiyen bir yunus türü yoktur. Kaldı ki yese ne olur? Bu onları öldürmek için bir gerekçe olamazdı. 

Balıkları yedikleri için Yunusları avlamak gerekiyorsa yine balıkları yedileri için martıları da; Su samurlarını da avlamak gerekir, Balıkçılları da avlamak gerekir, Sumruları da avlamak gerekir, Su yılanlarını da avlamak gerekir, Su kaplumbağalarını da avlamak gerekir. Hatta bütün Köpekbalıklarını, Balinaları da avlamak gerekir. Yani kısaca Deniz ekosistem dengesini yok etmek gerekir. 
*
Aynı mantıkla tavuklarımı yedikleri için Gelincikleri, Sansarları, Porsukları, Kokarcaları, Alaca sansarları, Çakalları, Tilkileri ve Kurtları da avlamamız gerekir. 
*
Bitkilerimizi yedikleri için Geyikleri, Karacaları, Ceylanları, Tavşanları, Yaban keçilerini, Sincapları, Yediuyurları, Oklu kirpileri de avlamamız gerekir.
*
Bu tür bir mantıkla Yaban hayatını sağlıklı bir şekilde ayakta tutmak imkansızdır. Konu yaban hayatı olunca bilimsel veriler olmadan hüküm vermek, spekülasyon yapmak ancak ve sadece telafisi mümkün olmayan katliamlara yol açar. 
*
Türkiye'de Yunuslar konusunda en çok çalışma yapan akademisyenler Bayram Öztürk hoca ve Doktorantı Arda Tomay hocalardır. Bu hocaların yunusların korunması gereği yönünde pek çok açıklaması vardır. Sayılarının çok olduğu ve avlanmaları gerektiği yönünde tek bir açıklamaları, hatta imaları bile olmamıştır. Konu uzmanı olarak itibar edilmesi gereken açıklamalar onların açıklamalarıdır. 
*
Yunuslar hakkında böylesine yıkıcı ve zarar verici bir açıklama yapmak son derecede hatalı. Bu tür açıklamalar zaten balıkları yedikleri gerekçesiyle kaçak olarak sıkça avlanan ve nesilleri tehlikede olan bu türlere çok büyük zarar verir. Daha da kötüsü insanların bunları öldürmesini meşrulaştırmaya neden olabilecek bir açıklamadır. Vebali büyüktür. Elde söylenenleri destekleyecek bir bilimsel veri yokken bu tür açıklamalar yapmak Yunus türlerinin neslini tüketmeye yönelik bir eylemdir ve bence Doğa Koruma ve Milli Parklar bu konuda soruşturma başlatmalıdır. Bu açık bir şekilde suça teşviktir. Canlıların neslini tüketmeye yönelik eylemler suçtur.

Prof. Dr. Mustafa SÖZEN 
Yaban Hayatı Uzmanı, Mammalog, Biyolog

 

Ad

Yorum Yaz