Ad

“Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine etüdler” Sergisine Ziyaret

76249
Ad

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”ndan 171.’sinde, Galata Rum Okulu’nda 9 Ekim – 10 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen “206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler” sergisini gezdi.

 

Sergi, kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşu Europa-Nostra tarafından 2018 Kültürel Miras Yılı kapsamında “Tehlike Altındaki 7 Dünya Mirası” arasında gösterilen Büyükada Rum Yetimhanesi’ne odaklanıyor.

 

Küratörlüğünü Hera Büyüktaşcıyan’ın yaptığı sergide, Büyüktaşcıyan ve Ali Kazma, Dilek Winchester, Murat Germen’in Büyükada Rum Yetimhanesi’nden yola çıkarak ürettikleri eserler ile dağılmakta olan bir tarihe ışık tutan sözlü tanıklıklar, yazılı ve görsel belgeler yer alıyor.

 

206 Odalı Sessizlik: Büyükada Rum Yetimhanesi Üzerine Etüdler” sergisi, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliği olarak gerçekleştiriliyor.

 

İyilik İçin Sanat Derneği üyelerinin sergi gezisine, küratör Hera Büyüktaşcıyan eşlik etti.

Sanat Buluşmaları”, www.iyilikicinsanat.org web sitesinden takip edilebiliyor

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği’nin “Sanat Buluşmaları” ve güncel sanat haberleri derneğin www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edilebiliyor.

Ad

Yorum Yaz