Ad

Türk Sağlık Sen'den dilekçe kampanyası

75606

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şubesi, beklentileri karşılayacak Bir yıpranma payı için Türkiye geneli dilekçe kampanyasına destek vererek, bir basın açıklaması yayımladı:

"Beklentileri Karşılayacak Bir Yıpranma Payı İçin Türkiye Geneli Dilekçe Kampanyamızla ilgili vermiş olduğumuz Mücadelemize İzmirden sağlık çalışanlarının yoğun ilgisiyle toplanan dilekçeler Türk Sağlık Sen Genel Merkezine ve oradan da Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderiyoruz.

Değerli Basın Mensupları;

Hepinizin bildiği gibi TBMM tatile girmeden önce sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı ile ilgili bir düzenleme Mecliste kabul edilerek yasalaştı. Fakat bu düzenleme beklentileri karşılamaktan çok uzak kaldı. Bir anlamda yıpranma payı verilmiş olmasından başka bir faydası olmayacak bir halde yasalaştı.

Çünkü söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı.

Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6 yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışan yılların karşılığı verilmedi.

Düzenlemedeki bu üç temel sorun Yıpranma payının çalışanların beklentisini çok uzağında kalmasının nedeni olmuştur. Düzenlemenin TBMM sürecine bedelli askerlik gibi bir konu ile çok hızlı şekilde gelip yasalaşması ve sosyal tarafların dolayısıyla çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması yasanın bu hale gelmesinin nedenlerinden biridir. Türk Sağlık-Sen olarak yasalaşma sürecinde kısıtlı zamana rağmen yoğun bir çaba göstermiştik. Fakat TBMM’de çalışanların talepleri ne yazık ki karşılık bulmamıştı.

Değerli Basın Mensupları;

Kısa bir zaman sonra TBMM yeni yasama yılı faaliyetlerine başlayacak. Türk Sağlık-Sen olarak yeni yasama yılında yapılan yanlıştan dönülüp beklentilerin karşılanmasını istiyoruz. Yıpranma payının kapsamının genişletilmesi, geçmiş çalışmaları kapsaması ve süresinin makul olması için bir dilekçe kampanyası ile yüzbinlerce sağlık çalışanın sesini TBMM ulaştırmak için yola çıktık.

Bu anlamda başlattığımız dilekçe kampanyamıza sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm çalışanların büyük desteğiyle toplamış olduğumuz dilekçeleri bugün Türk Sağlık Sen Genel Merkezine ve oradan da Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderiyoruz.

Dilekçe kampanyamızla yıpranma payı ile ilgili mücadelemizi bir kez daha Türkiye’nin gündemine taşıyacağız. Kampanyamızla Türkiye’nin tüm illerinden bir sesleniş daha yaparak, kararlığımızı ortaya koyacağız.

Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube olarak topladığımız tüm dilekçeleri Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilmek üzere Türk Sağlık Sen Genel Merkezimize teslim edeceğiz. Çalışanların beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçene kadar mücadelemizin devam edeceğini Kamu Oyuna saygılarımızla bildiririz."

Ad

Yorum Yaz