Ad

Pegasus, Türk Telekom, Samsung, BİM, P&G gibi büyük şirketlere Reklam Kurulu’ndan ceza

74068
Ad

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Temmuz ayında aldığı kararları internet sitesinden duyurdu.

Temmuz ayında verilen 274 sayılı karar, Reklam Kurulu'nun sitesinde yayınlandı.

Kararda çok sayıda büyük şirkete yanıltıcı reklamları nedeniyle ceza verildi.

Procter & Gamble şirketi, Prima marka bebek bezi reklamında ürün ücretinin bir kısmının prematüre bebeklere bağışlandığı söylendiği, bunun tüm hastanelere bağış yapıldığı izlenimi oluşturmasına rağmen sadece dört özel hastaneye bağış yapıldığı gerekçesiyle 241 bin 413 TL para cezası ve reklam durdurma cezası aldı.

Pegasus “1 alana 1 bedava” kampanyasında müşterilere bilet aldıklarında 2-12 yaş arası bebek ve çocuklara ücretsiz bilet verileceği yönünde reklam yaptığı, fakat kampanyadan yararlanmak isteyen müşteriler çağrı merkezini aradığında böyle bir kampanyalarının olmadığı gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı.

TTNET, bir müşterisini kampanyadan faydalandıramaması ve en hızlı internete sahip olduğu iddiasını kanıtlayamamasına rağmen İstiklal Caddesi şubesinde İngilizce ve Arapça “The Best Offers The Fastest Internet Just Here” ilanı koyması nedeniyle iki ayrı reklam durdurma cezası ve 6 bin 907 TL para cezasına çarptırıldı.

Yine Türk Telekom’a ait Avea da iPhone Plus 64 GB modelinin kontratlı satış reklamında yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle reklamın durdurulması kararlaştırıldı.

Bir diğer telekom şirketi olan Vodafone ise bir vakada iPhone çekilişinin sonuçlarının açıklanma ve teslim bilgileri net olmadığı için, diğer bir vakada da Her Şey Dahil Pasaport uygulamasının ücretsiz olduğu izlenimi verdiği için iki ayrı reklam durdurma cezası aldı.

BİM, Emin Dana Kıyma ürünün ambalajında “Menşe Ülke: Türkiye” yazmasına rağmen etin ithal olduğu, yalnızca Türkiye’de paketlendiği gerekçesiyle reklam düzeltme cezasına çarptırıldı.

Samsung, “Klima alanlara ÖTV devletten, cep telefonu ya da tablet Samsung’dan” kampanyasında kampanya şartlarını doğru bir şekilde aktarmadığı gerekçesiyle reklam durdurma cezası aldı.

MB Hukuk Bürosu, MBAVUKATLIK ve ACIL MBHUKUK isimli SMS hatlarından “borcunuz var, haciz göndereceğiz” gibi kısa mesajlar gönderdiği, bu mesajlarda “icraları sildiriyoruz” gibi yalan ifadeler kullandığı, telefon konuşmalarında da insanları haciz göndermekle tehdit ettiği gerekçesiyle 30 bin 176 TL para cezası ve reklam durdurma cezası aldı.

Doğtaş Kelebek Mobilya ise internet sitesinde Private marka yatak ürünlerinde yüzde 60 indirim gözükmesine rağmen mağazalarda yüzde 30 indirim yaptığı için reklam durdurma cezası aldı.

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz