Ad

Lavrov: İdlib'i bombalamaya devam edebiliriz, insani koridor açılabilir

73932
Ad

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gerekli görülmesi durumunda Suriye'nin İdlib vilayetindeki "militan mevzilerini" bombalamaya devam edeceklerini söyledi.

Sergey Lavrov ayrıca sivillerin İdlib'den kaçabilmeleri için insani koridor da açılabileceğini belirtti.

Rus ajansı Interfax'ın haberine göre Berlin'de bir oturumda konuşan Lavrov, Rus hava kuvvetlerinin "terörist silah yapım tesisleri" ifadesini kullandığı bölgelere saldırabileceğini vurguladı.

Lavrov, bu bölgelerin tespit edilmesi durumunda yerel güçleri de uzlaşmaya teşvik edeceklerini söyledi.

Sivillerin korunması için Rusya'nın elinden geleni yapacağını ifade eden Lavrov, "Bu meseleye çok ihtiyatlı yaklaşacağız, insani koridorlar oluşturacağız, yerel güçlerle anlaşmaya varacağız ve sivil halkın acı çekmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Suriye ordusu, muhaliflerin son kalesi İdlib'i geri almak için son haftalarda bölgedeki kuvvetlerine takviye yapıyordu.

Lavrov, "Şimdi ortaya atılan durum, 'Suriye güçlerinin Rusya desteğiyle bir saldırı düzenleyecek olduğu.' Ama bu gerçeklerin aslına uygun bir aktarımı değil. Suriye güçleriyle biz, yalnızca İdlib bölgesinden gelen saldırılara karşılık veriyoruz" diye konuştu.

Yaklaşık üç milyon kişinin yaşadığı İdlib'de son iki haftada 39 bine yakın kişi evlerini terk etti.

Birleşmiş Miletler, İdlib'e olası bir harekatın 'yüzyılın en büyük insanlık felaketi olacağı' uyarısında bulundu.

BM: Muhaliflerle anlaşmaya varılabilir

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de Roma'da bir basın toplantısı düzenledi az önce. İdlib meselesine de değindi.

Grandi sivillere ilişkin kaygılara dair şunları söyledi:

"İdlib'e olası bir operasyon çok yüksek sayıda sivil kurbana yol açabilir, bundan çok endişeliyiz. 

"Son yıldaki Halep, Doğu Guta gibi yerlerdeki operasyonlarda istenmeyen silahlı gruplar İdlib'e yollanmıştı. İdlib silahlı adamlarla dolu.  

"Ayrıca 3 milyon sivil var. Bu silahlı grupları göndermek için başka bir İdlib yok. Bu yüzden çözüm çok daha zor. Elbette terörist gruplarla müzakere etmek zor, bunu anlıyorum ama en azından radikal olmayan muhalif gruplarla anlaşmaya varılabilir,  Biz barışçıl yollarla anlaşmaya varılabilmesini umuyoruz."

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz