Ad

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, Mehmet Uygun’u atölyesinde ziyaret etti

73895
Ad

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta düzenli bir şekilde gerçekleştirdiği sanat buluşmalarının 166.’sında çağdaş Türk sanatının sıra dışı ressamlarından Mehmet Uygun’u Zekeriyaköy’deki atölyesinde ziyaret etti.

Elazığ’da, 1964 yılında doğan sanatçı, 1989 yılında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede, Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. 1991–1993 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1993–1994 yıllarında New York’ta çalışmalarına devam etti ve burada çeşitli sergilere katıldı. 1995–2004 arasında Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sanat uzmanlığını geliştirdi.

Üniversitedeki görevinden 2004 yılında ayrılarak sanatsal çalışmalarına atölyesinde devam eden Mehmet Uygun’un eserleri pek çok kişisel ve karma sergilerde yer aldı. Birçok ödüle sahip sanatçının, çeşitli sanat dergileri ve gazetelerde yayımlanmış makale ve röportajları bulunuyor.

 

Anneannesinin Masallarından Etkilendi

Anneannesinin anlattığı masallar, destanlar, mitolojik hikayeler ve masal kahramanlarının “kendisini var ettiğini” belirten Mehmet Uygun, bu sayede fantastik hayal gücünün çok geliştiğini vurguluyor.

Düşsel figürler, masal dünyasına özgü varlıklar sanatçının resimlerini oluşturan başlıca temaları oluşturuyor. “Sanat Buluşmaları”, www.iyilikicinsanat.org web sitesinden takip edilebiliyor.

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak, genç sanatçıların eğitimini desteklemek, uluslararası platformlarda Türkiye’nin sanatçılarıyla yer almasını sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat beklentisi olmayan sanata gönül vermiş kadınların öncülüğünde kurulan İyilik İçin Sanat Derneği’nin “Sanat Buluşmaları” ve güncel sanat haberleri derneğin www.iyilikicinsanat.org/ web sitesinden takip edilebiliyor.

Ad

Yorum Yaz