Ad

Cumhurbaşkanı'ndan faiz açıklaması

73807

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Ankara Otel'de düzenlenen TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Genel Kurulu'nda konuştu.

Türkiye her zaman tercihini demokrasiden kullanmış bir ülkedir. Serbest seçimlerimizde tereddüde meydan vermeyecek şekilde bunu gösterdik. 24 Haziran seçimlerinde ülkemiz kendilerini yönetecek cumhurbaşkanını ve temsil edecek milletvekillerini seçmiştir.

Karşılaştığımız sorunları serbest piyasa dışına asla çıkmadan çözmenin mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Kimi ülkelerin serbest piyasa ekonomisine uymadan sorunlarını nasıl çözdüğünü de gayet iyi biliyoruz. Ülkemize yönelik gizli ve açık saldırıların ne demokrasimizdeki eksiklerle ne de ekonomimizle bir ilgisi olmadığını biliyoruz. Bu sürecin en büyük belirleyicisi küresel ekonomik tercihlerin değişmesinden kaynaklanmıştır.

Ekonomi yönetimimiz başta olmak üzere ilgili kurumlarımızla gece gündüz çalışıyoruz. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. Dün akşam imzaladım ve resmi gazetede yayımlandı ve şu anda hayata geçiyor. Kamu tarafında ciddi bir tasarrufa gidiyoruz. Geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiyoruz. Kamudaki araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Personel alımında da dikkatli davranıyoruz.

Faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Merkez Bankası bağımsızdır ya, kendi kararını kendisi alır. Ama bunun dışında özel sektöre ait bankalar var, bu bankalar neye göre hareket ediyor? Onlar da Merkez Bankası’nın kararına göre 50’lere varan faiz uygulaması var. Reel sektördeki yatırımcı yatırımlarını neye göre yapacak? Veyahut yeni bir yatırıma başlayabilir mi? Faiz denilen sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız.

Enflasyon sebeptir, faiz neticedir diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş. Faizin oranını sen tespit edersin, enflasyon o akışta kendi oluşur. Enflasyon oranını bankalar belirler mi, soruyorum? Merkez Bankası’nın bugüne kadar enflasyon oranlarını tutturduğunu hiç görmedim. Tahminler tutmadığı için bakarsınız enflasyon oranlarını yeniden revize edersin, 16 yıldır bu işin içindeyiz. Bu yüksek faizleri düşürelim diyorum ben de.

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz