Ad

Kalın: İdlib'e yönelik saldırının ciddi diplomatik ve siyasi sonuçları olur

73653

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan başkanlığında düzenlenen kabine toplantısı sonrası konuştu:

"(Tahran'daki İdlib zirvesi) Tahran'daki zirvenin canlı yayınlanmasını biz de beklemiyorduk. Bu da hayra vesile oldu. Cumhurbaşkanımızın gayretini tüm dünya görmüş oldu. Sadece insani değil çok ciddi diplomatik siyasi sonuçları olacağını ifade ettik, etmeye devam ediyoruz. Dünya kamuoyu da elini taşın altına koymalı."

"Yüz binleri kapsayacak bir göç dalgası başka komplikasyonlara yol açar. Etkileri Türkiye'yle sınırlı olmaz, Avrupa'yı da etkiler."

"(ABD'ye çağrı) Kimyasal ya da konvansiyonel bütün silahlarla ölümlerin tamamen durdurulmasına yönelik çağrılar yapılması gerekir."

"Türk ekonomisiyle ilgili panik havasının olmadığını ifade etmek istiyorum. Türbülans gibi görülen dönemin de kısa sürede aşılacağından eminiz."

"Filistinlilerin cezalandırılması yönündeki kararları kabul etmiyoruz, elimiz kolumuz bağlı oturmayacağız"

Kalın, ABD'nin Filistin Kurtuluş Örgütü ofisini kapatma kararını "tarafsız bir arabulucu olma vasfını yitirdiğinin" göstergesi olarak niteledi.

"Çaresiz değiliz. Elimiz kolumuz bağlı oturmayız. Kudüs'ün statüsünün korunması, Filistinli mültecilerin dönme hakkının kendisine verilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Filistin halkının özyurdunda adeta bir parya haline getirilmesi, vicdanları sızlatmalıdır."

Kalın: Karma eğitimin kaldırılması değil seçeneklerin artırılması söz konusu

Karma eğitim olduğu haliyle devam ediyor. Ancak bazı okullarda kız - erkek eğitimin ortadan kaldırılması yönünde bir karar var ortada. Bu tamamen gönüllük esasına bağlı (...) Burada tercihlerin çoğaltılması söz konusu."

Hiç kimse hiçbir veliye karma ya da karma olmayan okula çocuğunu yollamasını söylemiyor. Seçenekleri çoğaltmak suretiyle bir demokratik görev yerine getirilmiş oluyor."

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz