Ad

"Selde hasar gören yerler için 2 ay içinde kaynak sağlanacak"

72523

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'daki sel için kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, "Tüm Karadeniz Bölgesi için bir stratejik eylem planı hazırlıyoruz" dedi.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

"Elim bir olay bir afet. Metrekareye 253 kilograma varan bir yağış söz konusu. Buna ilişkin yapmamız gerekenler sahadakiler neyse bunları inşallah yerinde tespitlerini yapacağız. Tedbirleri noktasında yine sahada yapılması gereken neyse onları heyetimizle birlikte tespitlerimizi yapacağız."

"Bir hafta içerisinde binaları, yolları, hasar gören tüm inşaatların tespitlerini tamamlayıp, iki ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı iller bankamızdan sağlayıp başkanımız bunların inşaatlarını bitirecek."

"En son böyle elim bir olay 20 yıl önce meydana gelmiş. Tabi ki bu bir afet. Alt yapılar hiçbir zaman bu yağışlara göre hesap edilemez. ‘En az hasarlı nasıl çıkabiliriz’in çalışmasını da tüm Karadeniz bölgesi için yapıyoruz."

Ordu'da Çarşamba günü yaşanan yoğun yağışın neden olduğu selden 7 ilçede 500 bine yakın kişi etkilenmişti.

Ordu'nun İkizce ilçesi Seğmenli mahallesinde yağış nedeniyle meydana gelen heyelan altında kalan 56 yaşındaki Bayram Sekmen hayatını kaybetti.

BBC TÜRKÇE

Ad

Yorum Yaz