Genç Sanatçı Nesli Türk ile “Ritüel”

Galeri / Miz’de 1 Kasım 2022 tarihinde sanatseverlerle buluştu.

Genç Sanatçı Nesli Türk ile “Ritüel”

Genç sanatçı Nesli Türk’ün “Ritüel” isimli kişisel sergisi Galeri / Miz’de 1 Kasım 2022 tarihinde sanatseverlerle buluştu.

 

Beden ve etkileri üzerine çalışmalarıyla tanınan Nesli Türk, son sergisi “Ritüel”de doğanın, buyruğun, şiddetin ve mitlerin izini sürüyor. Formları zorlayan boya sürüşüyle dikkati çeken sanatçının ilk imgesel durağı Euripides’in Bakkhalar adlı tragedyası oluyor. Bu tragedyadan ortaya çıkan eserler doğa ve insan arasındaki bitmeyen “tekrar”a odaklanıyor.

Tragedya, Dionysos’un tanrılığını tanımayan Thebai Kralı Pentheus’un  annesi Agave tarafından panter sanılıp parçalanması ve pişmanlığı üzerinedir. Nesli Türk, büyük tuvallerin gücünü de kullanıp kendinden yeni bir Agave doğurarak Willendorf Venüsü ve Kybele’yi yeniden çağırıyor.

Nesli Türk’ün “Ritüel” resimlerinde bütün ikilikleri yıkma deneyimi kendini formsuzluğa vardıran formlarında da görünür. Hem desen çizimlerinde hem de yağlı boya eserlerinde sınırları geçirgen ve amorf hallerin görünürlüğü Bakkhalar tragedyasıyla veya Dionysos düşüncesiylede uyumludur. Özellikle hem kara kalemle yapılmış hem renklendirilmiş Ritüel I ve Ritüel II ayrıca karışık teknik Pieta After Michelangelo ve İsimsiz-Poliptik eserlerinde imgelerin kendi ekonomileri açısından çizgi, gölge ve rengin kullanımı başlı başına bir plastik öğreti sunuyor.

 

Beden ve etkileri konusundaki çalışmalarıyla tanınan Nesli Türk, yeni sergisi “Ritüel” 29 Kasım’a kadar Galeri/ Miz’de görülebilinir.