Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralı

AFAD Elazığ depremi için yardım kampanyası başlattı

Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralı

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi, 1243 de yaralı var. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) dün akşam 20.55'te meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 4’ün üzerinde 14, toplamda 401 artçı oluştuğunu açıkladı. Elazığ ve Malatya'da enkazdan kurtarma çalışmaları sürüyor. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

AFAD Elazığ depremi için yardım kampanyası başlattı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'da dün yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından nakdi yardımda bulunmak isteyenler için yardım kampanyası başlattı.

AFAD SMS ve havale yoluyla para yardımı yapmak isteyenler için Twitter hesabından SMS ve hesap numaraları paylaştı.

Bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatçılara kapı aralamayalım. Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok. Birileri illa yardım yapacaksa bunların kurumları bellidir, AFAD'la, bilemediniz Kızılay'la yapılır." demişti.

Elazığ Mustafapaşa'da yıkılan 2 binadan 1'inde arama kurtarma çalışmaları sona erdi

enkaz

hatice kamerCopyright: hatice kamer

Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi Bostanlı Sokak’ta yıkılan iki binadan birinde arama kurtarma çalışmaları sona erdi.

Aykent Apartmanı’nın enkazından 19 saatten sonra bir kişi kurtarıldı, bir kişinin ise cesedine ulaşıldı. Apartmanda arama kurtarma çalışmaları sona erdi, enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Kalay Apartmanı’ndan ise yıkım ve kayıp daha fazla. Burada arama kurtarma çalışmaları sürerken, enkaz altında hâlâ 6 kişi bulunduğu tahmin ediliyor. 12 kişi ise yaralı çıkarıldı.

Mahalle sakinleri bölgedeki birçok binanın eski olduğunu söylüyor; kaldırma çalışmalarını izleyenlerden biri “Zamanında doğru dürüst denetim olsaydı, bu binaların çoğuna yıkım emri verilirdi” diyor.

Binaların çoğu hasarlı ve sakinler evlere girmekten korkuyor. Birçoğu geceyi araçlarda, açık alanlarda ya da şehire yakın köylerde geçirmek zorunda kalmış.

UMKE ve AFAD ekipleri kurtarma çalışmalarına hız verirken çevrede kurtarma çalışmalarını izleyen insanların çoğu ya mahalle sakini ya da yakınları enkaz altında olanlar.

Ayrıca ilçesi Karakaş Köyü’nden gelen İbrahim Cengiz, beş akrabasının Kalay Apartmanı enkazı altında olduğunu belirtiyor. Yaralı kurtulan Hanım Yıldırım’ın akrabası. Onlar da Hanım’ın kızı, damadı ve torunlarının sağ kurtulmasını umuyor.

Hanım Yıldırım’ın oğlu Ali Bağ ise gözleri dolarak konuşuyor.

Annesinin yaralı olarak kurtulmasına seviniyor ama ablası, eniştesi ve iki yeğeni hâlâ kurtarılmayı bekliyor.

Bir ara ablasının kurtarıldığı haberi geliyor, heyecanla babasını arıyor ama haberin doğru olmadığını öğrenince umutla beklemeyi sürdürüyor.

Ali Bağ'ın da evinde hasar büyük. Ara sıra gidip evi kontrol ediyor, hırsızların girmesinden korkuyor. Hasar tespit komisyonları gelinceye kadar bekleyecekmiş.

Durmuş Sütçü, eşi ve kızlarıyla kurtarma çalışmalarını izliyor. Evleri yıkılan binalar yakın.

Binanın girişindeki kolon yıkıldığı için evrelerine giremiyorlar. Dün geceyi de Elazığ’ın bir köyündeki akrabalarında geçirmişler.

Beşinci kattaki evlerinde depreme yakalandıkları sırada oturma odasında televizyon izliyorlarmış. ”İçerideydik deprem önce yavaştı, sonra hızlanınca hepimiz el ele tutuştuk, depremin geçmesini bekledik ama hepimiz öleceğiz diye hissettik. Bina çökecek diye bekliyorduk, durunca hızlıca koştuk, her yer toz dumandı. Çok çaresiz hissettik, elimizden bişey gelmiyordu. Artçılardan dolayı eve gidemiyoruz, evde hasar çok” diyor.

Biraz sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve birçok bakan enkaz alanına geliyor. Herkes pür dikkat onun ne söyleyeceğini bekliyor.

Toplam 22 ölü ve bini aşkın yaralı olduğunu söylüyor.

Cumhurbaşkanı açıklamasını yaptığı sırada Aykent Apartmanı’ndan bir kadının yaralı çıkartıldığı haberi geliyor.

Gün battıktan sonra hava buz kesiyor. Zaman ilerledikçe enkaz altında kalanlar İçin umut daralıyor ama yakınları son ana kadar umutla beklemeyi sürdürüyor.

  • Elazığ'da 5,1 büyüklüğünde artçı deprem

   19.30'da Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 5,1 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldi. Depremin 15 km derinlikte meydana geldiği belirtildi.

   Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), daha erken saatlerde yaptığı açıklamada Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurmuştu.

    
  • Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarımız açısından korkulacak bir durum yok

   Depremin ardından Elazığ'ın Gezin Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bölgedeki okullar açısından korkulacak bir durumun olmadığını ancak incelemelerin sürdüğünü açıkladı.

   Selçuk Twitter'dan yaptığı açıklamalarda afet sonrası psikososyal desteğin de en az fiziksel destek kadar önemli olduğunu belirterek "Çocuklarımızın yaşadığı korkunun travmaya dönüşmemesi için, çocuklarımızla bizzat ilgilenmek için ekibimizle buradayız" yazdı.

    

   • Elazığ'da yıkılan Mavi Göl Apartmanı 'hasarlıydı, oturulamaz raporu verilmişti'

    Hatice Kamer

    BBC Türkçe

    li

    Elazığ’ın Maden ilçesinin Gezin Mahallesi'nde depremde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın hasarlı olduğu ve oturulamaz raporu verilmiş olduğu iddia edildi.

    Binaya komşu esnaflar, yapının 1994 yılında inşa edildiğini, daha önce yaşanan depremlerden dolayı hasar gördüğünü, yapılan etüt çalışmalarında Mavi Göl Apartmanı için oturulamaz raporu verildiğini belirtti.

    Depremden hemen sonra askerlerle birlikte kurtarma faaliyetlerine katılan ve yaralıların çıkartılmasında yardım eden birçok sakinin ortak görüşü binanın yıkılmasının sürpriz olmadığı.

    BBC’ye konuşan ve adını vermek istemeyen bir esnaf “Mal sahipleri binanın yakılmasına müsade etmedi, burada yaşayan herkes binanın sağlam olmadığını biliyordu ve burada sadece bu binanın yıkılması kimse için sürpriz olmadı.” diyor.

    Depremde mülk sahibi olduğu belirtilen Meriç Dişli sabah saatlerinde enkazdan kurtarılmış, ondan yaklaşık 1 saat sonra da 6 aylık hamile eşi Pınar Dişli ve 12 yaşındaki oğlu Miraç enkaz altında çıkarılmıştı. Ancak Miraç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

    Enkaz kaldırma çalışmalarını izleyen bir başka esnaf ise eski yapıların zarar görmediğini gösteriyor ve “ elli yıllık kerpiç binaya bişey olmadı ama koskoca apartman yıkıldı. Binanın yakılması hiçbirimiz için sürpriz olmadı” diyor.

     
   • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Para toplamaydı, şuydu, buydu, devletimizin ihtiyacı yok

    Deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, farklı kurumlar tarafından tarafından depremzedelere yardım kampanyaları başlatılmasını eleştirerek, yardımların sadece AFAD ve Kızılay üzerinden yapılacağını açıkladı.

    Erdoğan şöyle konuştu:

    Quote Message: Milletçe ortaya koyduğumuz dayanışmaya teşekkür ediyorum. Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatçılara kapı aralamayalım. Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok. Birileri illa yardım yapacaksa bunların kurumları bellidir, AFAD'la, bilemediniz Kızılay'la yapılır. Bu fırsatçılara da fırsat vermeyelim, adımlarımızı buna göre atalım diyoruz."

    Milletçe ortaya koyduğumuz dayanışmaya teşekkür ediyorum. Bu tür zamanlarda bazıları fırsat kollamaya kalkar, bu fırsatçılara kapı aralamayalım. Öyle yok para toplamaydı şuydu buydu, devletimizin bu noktada bir ihtiyacı yok. Birileri illa yardım yapacaksa bunların kurumları bellidir, AFAD'la, bilemediniz Kızılay'la yapılır. Bu fırsatçılara da fırsat vermeyelim, adımlarımızı buna göre atalım diyoruz."

     
     
   • AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

    enkaz

    Getty ImagesCopyright: Getty Images

    Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

    Deprem sonrası 42 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilirken, yaralı sayısının da 1243'e çıktığı ifade edildi.

    Ayrıca depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

    Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya'da 100, Elazığ'da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildidiği bildirildi.

     
   • 19. saatte 1 kişi daha enkazdan kurtarıldı

    Elazğı'ın Mustafapaşa Mahallesi'nde enkaz altında kalan bir kişi daha kurtarıldı.

    CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri kurtarılan depremzedenin yaşlı bir kadın olduğunu söyledi.

     
   • Hazine ve Maliye Bakanlığı Elazığ ve Malatya'da 3 ay süreyle 'mücbir sebep hali' ilan etti

    Hazine ve Maliye Bakanlığı, Elazığ ve çevre illeri etkileyen deprem nedeniyle, Elazığ ve Malatya'da vergi kanunlarının uygulanması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edildiğini açıkladı.

    Bakanlık'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada iki kentteki vergi mükelleflerinin vergi borçlarının ve motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme sğrelerinin uzatıldığı belirtildi.

    Social embed from twitter

    T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı@HMBakanligi

    24.01.2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya İllerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir.

    Resmi Twitter'da görüntüle

    2.004

    Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

    831 kişi bunun hakkında konuşuyor

   • RTÜK 'provokatif yorum ve haberler' hakkında inceleme başlattı

    Radyo ve Televizyon üst Kurulu (RTÜK) Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından radyo ve televizyonlardaki "provokatif yorum ve haberler" için inceleme başlattığını açıkladı.

    RTÜK'ten yapılan açıklamada "bazı medya hizmet sağlayıcı kuruluşların toplumu provoke etme amaçlı ve yanlış yönlendirme amacı güden yayınlar incelemeye alındı" denildi ve yapılan inceleme sonucunda uzmanlar tarafından yazılan ve ilgili kuruluşlara ağır idari yaptırım öneren raporun Kurul'a sunulduğu aktarıldı.

     
   • Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da: Afetler büyük birer imtihan, olumsuz propagandalara kulak asmayın

    erdoğan

    Getty ImagesCopyright: Getty Images

    Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere gittiği Elazığ'da Mevlana Camii'nde depremde hayatını kaybeden bir anne-oğulun cenaze törenine katıldı.

    Cenaze namazının ardından konuşan Erdoğan bölge halkından olumsuz propagandalara kulak asmamalarını istedi ve "Enkazları kaldırarak diğer taraftan yıkımların yerine süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacağız" dedi.

    Quote Message: Bu tür afetler bizler için büyük bir imtihan, böyle biri imtihanı milletçe hep sabırla karşılıyoruz. Geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi."

    Bu tür afetler bizler için büyük bir imtihan, böyle biri imtihanı milletçe hep sabırla karşılıyoruz. Geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık ama bu millet bütün bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi."

     
    Quote Message: Biz devlet, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar yapıyoruz, yapacağız. Enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Bunun yanında enkazları kaldırarak diğer taraftan yıkımların yerine süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak, kimseyi aç açıkta bırakmayacağız."

    Biz devlet, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar yapıyoruz, yapacağız. Enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Bunun yanında enkazları kaldırarak diğer taraftan yıkımların yerine süratle TOKİ olarak adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak, kimseyi aç açıkta bırakmayacağız."

     
     
    • Bağlantılar hakkında bilgi
   • Cumhurbaşkanlığı: 22 kişi hayatını kaybetti, 30 yıkık yapı tespit ettik

    Cumhurbaşkanlığı'ndan Elazığ depremi ile ilgili yapılan açıklamada 13.00 itibarıyla 22 kişinin hayatını kaybettiği, 1031 kişinin yaralandığı belirtildi.

    Açıklamada 2 hafif, 37 orta, 90 ağır hasarlı ve 30 yıkık yapı tespit edildiği ve deprem bölgesinde 7 köyde elektrik kesintisi yaşandığı aktarıldı.

    AFAD yaralı sayısının 1103 olduğunu açıklamıştı.

    Quote Message: Depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir"

    Depremin ardından ilgili tüm kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Deprem bölgelerinde çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir"

     
    Quote Message: 1865 personel ve 266 araçla arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Bölgeye 5 bin 856 çadır, 17 bin 188 yatak, 34 bin 467 battaniye, 524 yastık çarşaf seti, 1563 ısıtıcı sevk edildi. Tüm ilçe ve mahalle yolları açık ve demir yolları seferleri eksiksiz devam ediyor. Havayolu ulaşımını aksama yaratacak bir durum bulunmuyor. Enerji arz ulaşımında da bir sorun bulunmamaktadır."

    1865 personel ve 266 araçla arama kurtarma faaliyetleri yürütülüyor. Bölgeye 5 bin 856 çadır, 17 bin 188 yatak, 34 bin 467 battaniye, 524 yastık çarşaf seti, 1563 ısıtıcı sevk edildi. Tüm ilçe ve mahalle yolları açık ve demir yolları seferleri eksiksiz devam ediyor. Havayolu ulaşımını aksama yaratacak bir durum bulunmuyor. Enerji arz ulaşımında da bir sorun bulunmamaktadır."

     

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti. Erdoğan'ın ardından Malatya'ya da gitmesi bekleniyor.

     
   • AFAD: Yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz

    Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Twitter hesabından yaptığı açıklamada, depremden etkilenen bölgeler için AFAD dışında kurumların yardım çağrısı yapmamasını istedi.

    Açıklamada, 'bazı kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlar tarafından sosyal medya hesaplarında Elazığ depremiyle ilgili yardım çağrısında bulunulduğu' belirtilerek "Var olan ihtiyaçlar AFAD Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir karışıklığa mahal vermemek adına Cumhurbaşkanlığımızın bildirdiği çerçeve dışında yardım çağrısında bulunulmamasını rica ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

     

    Cumhurbaşkanı Erdoğan Elazığ'da

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti.

    Erdoğan'a TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eşlik ediyor.

    Erdoğan'ın kurtarma çalışmalarının sürdüğü enkazları ve hastanelerdeki yaralıları ziyaret etmesi bekleniyor.

     

    Elazığ Mustafapaşa'da 2 kişi daha enkazdan kurtarıldı

    enkaz

    Getty ImagesCopyright: Getty Images

    Elazığ kent merkezindeki Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan iki binada arama çalışmaları sürerken, enkaz altında kalan 16 yaşındaki bir genç ve 45 yaşındaki Azize adlı bir kadın daha kurtarıldı.

    Depremin üzerinden yaklaşık 17 saat geçmesinin ardından kurtarılan 2 kişi, hastaneye kaldırıldı.

    Enkaz altında kaç kişi olduğuna dair net bilgi bulunmuyor.

    CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri ise Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı binanın enkazının altında 9 kişinin bulunduğunu belirtti.

    Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere saat 13.40 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan Elazığ'a hareket etti.

     

    Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 26 sosyal medya hesabıyla ilgili soruşturma başlattı

    Ankara Cumhuriyet Başsvcılığı, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından sosyal medyada "provokatif içerik paylaşan" hesaplar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

    Başsavcılık 26 hesap hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada bazı sosyal medya hesapları hakkında inceleme başlatılacağını söylemişti.

     

    Adalet Bakanlığı: Adıyaman Cezaevi'ndeki hükümlü ve tutuklular naklediliyor

    Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, depremin neden olduğu hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi'ndeki 814 hükümlü ve tutuklunun çevredeki cezaevlerine nakledilmeye başlandığı belirtildi.

    Yapılan ilk incelemede Adıyaman Cezaevi'nin bazı bölümlerinde çatlaklar tespit edildiği için, tutuklu ve hükümlülerin tedbiren Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'daki cezaevlerine nakledildiği bildirildi.

    Bakanlık bünyesinde depremin ardından kriz merkezi kurulduğu ve deprem bölgesindeki adliye ve ceza infaz kurumlarında detaylı incelemeler yapıldığı, herhangi bir can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı bildirildi.

     

    THY: Elazığ ve Malatya seferlerine ait biletler 21 Şubat'a kadar ücretsiz uzatılabilecek

    thy uçak

    Getty ImagesCopyright: Getty Images

    Türk Hava Yolları (THY), deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya seferlerine ait biletleri ücretsiz değiştireceklerini açıkladı.

    THY'nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, 24 Ocak-2 Şubat tarihlerine ilişkin önceden düzenlenmiş Elazığ ve Malatya çıkışlı veya varışlı THY ve AnadoluJet iç hat ya da iç hat bağlantılı dış hat uçuşu biletlerinin, 31 Ocak'a kadar işlem yaptırılması kaydıyla, 21 Şubat'a kadarki herhangi bir uçuşla değişiminin ücretsiz yapılacağı belirtildi.

    Açıklamada, şunlar kaydedildi:

    "Hiç kullanılmamış biletler ücretsiz iade yapılacaktır. Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde, biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır. (Bilet süresinin uzatılması) Herhangi bir ücret farkı ve ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 21 Şubat 2020 tarihine kadar uzatılabilecektir. İlgili uygulamalar sadece Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’in icra ettiği seferlerde geçerli olacaktır. İlgili işlemler Türk Hava Yolları satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acenteler tarafından yapılabilecektir."

    Article share tools
    • Paylaş

     • Bu linki kopyala

     Bağlantılar hakkında bilgi

    İçişleri Bakanı Soylu: Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişi hayatını kaybetti

    Depremin ardından Elazığ'a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

    Soylu Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 kişinin de enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

    Soylu depremin yaşandığı 20.55'ten itibaren enkazdan kurtarılanların sayısının 39 olduğunu, tüm çalışmaların AFAD koordinasyonunda yapıldığını söyledi.

    Soylu Adıyaman Cezaevi'nin de depremde hasar gördüğünü ve cezaevinin boşaltılabileceğini belirtti.

    18 arama kurtarma köpeğinin de destek verdiğini belirtti.

    Soylu'nun ardından konuşan Sağlık Bakanı Koca, durumu kritik olan bir yaralının bulunmadığını, ihtiyaç halinde 4 sahra hastanesi kurulacağını belirtti.

    Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, ilk çalışmalara göre Elazığ Merkez'de 4, Maden'de 1 olmak üzere 5 binanın yıkıldığını, kanalizasyon ve su dağıtımında bir altyapı sorunu yaşanmadığını açıkladı.

    Kurum, hasar tespit çalışmalarında önceliğin enkazların yanındaki binalara verildiğini ve ağır hasar tespit durumunda yıkım işlemlerinin hızlıca başlatılacağını söyledi.

    Bakan Kurum Malatya Doğanyol'da da 25 binanın yıkıldığını açıkladı ve bölge sakinlerini hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

     

    Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

     

    Elazığ'ın Maden ilçesinde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın enkazından sabah saatlerinde çıkarılan 12 yaşındaki Miraç Dişli'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

    Miraç Dişli, ailesiyle birlikte Maden ilçesine bağlı Gezin Mahallesi'ndeki 4 katlı Mavi Göl Apartmanı'nın enkazı altında kalmıştı.

    Sabah 08.10 civarında, önce hamile eşi ve çocuğuyla enkaz altında kalan Meriç Dişli'ye ulaşıldı.

    Saat 09.10'daysa 6 aylık hamile Pınar Dişli, yaralı olarak kurtarıldı. 8 dakika sonra ise ekipler, bu kez oğlu Miraç'a ulaştı.

    Yaralı anne ve oğlu, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı ancak Miraç kurtarılamadı.

    Aynı binanın enkazı altında kalanlardan Rabia Göğdemir depremin hemen ardından yaralı kurtarılmış, saat 00.30 sıralarında ise Maviye Buğdaylı'nın cesedine ulaşılmıştı.

    Ekiplerin, enkaz altına kalanlara ulaşma çalışmaları sürüyor.

    

https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-51248104