Dolar/TL kuru Asya piyasalarında 8,47'ye yükseldi

Naci Ağbal görevden alınmadan önce Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

Dolar/TL kuru Asya piyasalarında 8,47'ye yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından Türk Lirası, yeni haftada ilk fiyatlamaların yapıldığı Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde Dolar karşısında hızla değer kaybetti.

Bloomberg'in verilerine göre, Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte Dolar/TL kuru yüzde 17 artarak 8,47'ye yükseldi.

Naci Ağbal görevden alınmadan önce Dolar/TL kuru geçen haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

Kasım ayında Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Naci Ağbal, 19 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmıştı.

Ağbal görevden alınmadan önce TCMB politika faizini beklentilerin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 19'a yükseltmişti.

Politika faizi ve enflasyonun seyri

Naci Ağbal ise Türkiye'de son iki yılda görevden alınan üçüncü TCMB Başkanı'ydı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun zamandır ısrarla faizlerin düşük tutulması gerektiğini vurguluyor. Erdoğan, enflasyonla ancak faizler düşük tutularak mücadele edilebileceği görüşünde.

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu

KAYNAK,TWITTER

TCMB'nin yeni başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu da geçen ay Yeni Şafak gazetesindeki makalesinde yüksek faizlerin dolaylı yoldan yüksek enflasyona yol açtığını yazmıştı.

Ancak ekonomistler, faizin yüksek tutulmasının enflasyonla mücadelede en önemli araçlardan olduğunu vurguluyor.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, en son BBC Türkçe için yazdığı makalesinde, "Faizin düşmesinin bir ön koşulu var; o da enflasyonu düşürmek. Enflasyon düşmeden faiz düşürmek geri teper. Ekonomiyi canlandırmak şöyle dursun, daha çok kırılganlık yaratır" demişti.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-56478978