Doların önü açıldı

MERKEZ’İN REZERVİ ERİMEYE DEVAM EDİYOR

Doların önü açıldı

Karar Gazetesinin Haberinde Seçime kadar rezervle, swap anlaşmalarıyla, KKM hamleleriyle tutulan dolar sandığın kalkmasıyla tırmanmaya başladı. Kurda her gün yeni rekor ‘Doların ipi bırakılıyor mu?’ yorumlarına yol açtı. Ekonomistler de bilim dışı yöntemlerin artık sürdürülemez bir noktaya geldiğine dikkat çekti: Baraj kapakları kontrollü şekilde açıldı. Kurda tırmanış trendi sürebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Enflasyon, kur öncelikli işimiz” sözleri sonrası ekonomi gündemi öne çıktı. Dövizdeki dalgalanma ise ‘Bu gidişat nereye kadar sürecek?’ sorusuna yol açtı. 28 Mayıs’tan bu yana hızlanan yükseliş trendiyle dolar 20.82’yi aşarak en yüksek seviyesine ulaştı. Sandığa kadar kur korumasıyla, swap anlaşmalarıyla, eritilen rezervle kurulan barajın artık kaldırılmaya başlandığı değerlendirmeleri yapıldı.

MERKEZ’İN REZERVİ ERİMEYE DEVAM EDİYOR

Uzmanlar, uzun süredir kuru baskılamaya dönük adımlarla oluşan yükün artık taşınamaz hale geldiğini kaydetti. Önceki hafta 21 yıl sonra ilk kez sıfırın altını gören MB’nin net uluslararası rezervleri geçen hafta eksi dört milyar dolara indi. Dolardaki yükselişin ise devam edeceği beklentisi kamuoyuna yansıdı. Ekonomistler ‘Seçimden önce oy kaygısıyla tutulan doların yüzde 5 artmasına izin verildi. Bu gidiş kontrollü şekilde sürebilir’ dedi.

Ekonomide alınan kararlar yeni bir kur krizinin önüne geçemezken, seçim sonrasında kurdaki bağ kademe kademe açılıyor. 14 Mayıs öncesinde 20 liranın altında seyreden dolar/TL sonrasında Merkez Bankası’nın attığı adımlarla yükselişin önüne geçilirken, Kapalı Çarşı’da tam tersi bir fiyat politikası oluşmuştu. Böylece ikili kur sistemi gündeme gelirken, bir tarafta 19 lira olan dolar serbest piyasada 22 liralara kadar çıkmıştı. Seçimlerin ardından bu baraj da açıldı. Her gün kademeli olarak zirve yazan kur Haziran ayının ilk gününe de rekorla başladı. TL’nin değer kaybı artarken, dolar/TL, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu gece saatlerinde 20,82 TL seviyesine kadar çıktı. Seçimlerin ardından henüz bir hafta geçmemesine rağmen TL, dolar karşısında yüzde 4’ten fazla değer kaybetti.