Doğa ile ahenk içinde bir yaşama giden ilk adım: Yeni Dünya

Permakültür nedir ve bize ne gibi faydalar sağlar?

Doğa ile ahenk içinde bir yaşama giden ilk adım: Yeni Dünya

Tabiatta her şey birbirine bağlıdır, biz ise mevcut yaşam tarzımız ve alışkanlıklarımızla var olan denge ve döngüleri bozuyoruz, doğa da buna tepki veriyor. 

"Dünyamızın yerel ve küresel denge ve döngülerini bozduk. Ve ne yazık ki dünyaya yapmakta olduğumuz kötülükler bizlere geri dönüyor. Uzun süredir devam eden bu insan davranışı karşısında doğa da ne zamandır tepkiler veriyordu ve bu tepkiler de sayı ve şiddet/güç olarak hızlı bir artışa geçmişti. İnsanlık, bu tepkilerin nedenlerini sorgulaması ve bunlara önlem alması gerekirken, aksine 'yangına körükle gider' gibi mevcut davranışlarına devam etti. Öyle bir küresel sistemin içindeyiz ki onu durdurmak bir yana, yavaşlatmak bile mümkün değil, çünkü sadece büyüme üzerine kurulu."

Permakültür nedir ve bize ne gibi faydalar sağlar? Kendi kendine yetebilen bir yaşam için kırsala taşınmak mı gerekir, bu konuda şehirdeki insanlar ne yapabilir? Kendi gıdamızı üretmek için illa bir araziye mi ihtiyacımız var? Balkonda, terasta, apartman bahçelerinde neler yetiştirebiliriz?

Taner Aksel, Yeni Dünya ile bu sorulara ve daha fazlasına bilimsel veriler ışığında cevaplar sunmakla kalmıyor; dengesi ve döngüsü bozulan dünya içinde, insanoğlunun kendi kendini soktuğu bu çıkmazdan kurtulabilmemiz için bir yol haritası da sunuyor. Üstelik önerilerini kişisel deneyimleri ve kolektif şekilde hayata geçirilen somut örneklerle destekleyerek sadece kırsaldakilere değil, sehirde yaşayanlara da sürdürülebilir bir hayata dönüşün mümkün olduğunu gösteriyor. 

Şehirde topluluk bahçelerinden ekoparklara, kırsalda ise eko-çiftlik tasarımlarından ölü toprağı canlandırmaya dek çeşitli uygulamalar ve çözümler sunan bu kitap, doğayla uyum içinde bir yaşama adım atmak isteyenler için harika bir elkitabı. 

TANER AKSEL, 1968'de doğdu. 1987'de İstanbul Robert Kolej'den, 1991'de İTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında ABD'nin Ohio eyaletindeki Cincinnati Üniversitesi'nde "İnşaat Yapılarının Deprem Davranışının Tespiti" üzerine yüksek lisans yaptı. 1994'te Türkiye'ye döndü. 2008'de iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere Kritik Eşik kitabını yazdı. 

2010 yılında Bill Mollison'dan permakültür eğitimi aldı. Permakültür prensiplerini uygulayarak önce İstanbul, Beykoz'daki evinin bahçesini doğal yöntemlerle kendi gıdasını üreten ve daha verimli bir yere dönüştürdü. Ardından Bursa, Uludağ'daki 14 dönümlük arazisinin permakültür tasarımını gerçekleştirdi ve Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği'ni kurdu. Her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu çiftlikte kurslar, atölyeler, kamplar yapılıyor ve sürdürülebilir yaşam anlatılıyor. 

YENİ DÜNYA
 

Yazar: Taner Aksel

Dizi / Tür: Kurgudışı / Ekoloji

Yayım Tarihi: Ağustos, 2020

Sayfa Sayısı: 344

Fiyat:  39,50TL (KDV’den muaftır.)