"Çocuk ve Hukuk" dersi

Bir ülkeye seyahat ettiğinizi hayal edin. Bu ülkenin devletinin hukuk devleti olup olmadığını nasıl anlarsınız?

"Çocuk ve Hukuk" dersi

Sevgili takipçilerim, bu dönem Eğitim Fakültemizin Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerine "Çocuk ve Hukuk" dersi veriyorum. Dersi çevrimiçi yapmamıza rağmen on beş öğrencimle o kadar kaynaştık ki... Vize sınav sorularını buradan paylaşırsam neler konuştuğumuza dair bir fikir verir diye düşündüm. Üniversitelerimizin her bölümünde bir de anayasa okuryazarlığı dersi olsa, o derste öğrenciler içinde yaşadıkları hukuk düzeninin şifrelerini öğrense ne güzel olurdu... (Bu arada sorularıma harika, yaratıcı ve içten yanıtlar aldım. Son sorudaki anket sonuçları ise bir kere daha bana gösterdi ki temel sorunlarımızdan biri bilmediğini bilmemek veya kabullenmemek. Anayasa'yı gördüğünü iddia edenlerden bir çoğu Anayasa'nın 1000 sayfa veya 10 000 sayfa olduğunu belirtmiş:) İşte sorularım: 1.Bir ülkeye seyahat ettiğinizi hayal edin. Bu ülkenin devletinin hukuk devleti olup olmadığını nasıl anlarsınız?(10 puan)
2.Anayasa’mızda düzenlenen özgürlüklerden beşini seçin. Bu özgürlüklerin her birinin sınırlandığı bir durum hayal edip bu durumu yazın.(10 puan)
3.Neden mahkemelerde hakimlerin oturduğu kürsünün arkasında ‘’Adalet Devletin Temelidir’’ yazar?(10 puan)
4.Kanun önünde eşitlik ilkesini mümkünse kendi yaşamınızdan bir örnekle açıklar mısınız ?(10 puan)
5.Anayasa’da henüz düzenlenmemiş ve düzenlenmesini istediğiniz özgürlükler veya haklar var mı?(10 puan) (Örneğin; ben zorla evlendirilme yasağının ve hayvan haklarının açıkça Anayasa’da düzenlenmesini istiyorum.) Sizin aklınızda ne var?
6.Okul öncesi çağındaki çocuklara kurallara uyma bilinci kazandırmak için uygulayabileceğiniz bir yöntem hayal edin ve bu yöntemi betimleyin.(20 puan)
7.Çevrenizdeki 10 kişiye şu anketi uygulayın.(Bu on kişiden ikisi 15-18 yaş arası, ikisi 18-30 yaş arası, dördü 30-60 yaş arası, ikisi 60 yaş üstü olmalıdır.)(30 puan)
A-Hiç Anayasa kitabı gördünüz mü?( Evet-Hayır)
B-Sizce Anayasa yaklaşık kaç sayfadır?(10-100-1000-10000)
C-Sizce Anayasa, kanunların üstünde mi?(Evet-Hayır)
D-Sizce Anayasa’mızda özgürlüklerimiz koruma altına alınmış mıdır?( Evet-Hayır-Kısmen)
E-Sizce Anayasamızda vatandaşlar için hangi ödevler getirilmiş olabilir? (Herkes bu soruları yakınlarına, arkadaşlarına, öğrencilerine, meslektaşlarına sorabilir.)

Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun

Robert Kolej/ İÜHF/ MJur-MSt University of Oxford Doktora-