Çin zulüm ve soykırımda sınır tanımıyor: Siyasi tutuklulara psikiyatri işkencesi

ZORLA UYUŞTURUCU VERİLİYOR

Çin zulüm ve soykırımda sınır tanımıyor: Siyasi tutuklulara psikiyatri işkencesi

Doğu Türkistan'ı dünyanın en büyük cezaevine dönüştürerek Uygur soykırımına devam eden Çin, siyasi suçlu diye tutukladığı Müslümanlara psikiyatri işkencesi uyguluyor. Uluslararası İnsan Haklarını Koruma Teşkilatı yayınladığı raporda bununla ilgili tespitlerde bulundu. Rapora göre 2015-2021 arasında 109 hastanede tedavi gören 99 kişinin sahte rapor ile psikiyatri kliniğine yatırıldığı belirtildi.

Bu kişilerde olağandışı zayıflık, ruhsal ve fiziki dengesizlikler, intihara meyil gibi psikolojik sorunların görüldüğü kaydedildi. Uygurlara zorla uyuşturucu hap verildiği, kliniklerde yıllarca kalan kişiler olduğu rapora yansıdı.

Uluslararası İnsan Haklarını Koruma Teşkilatı (Safeguard Defenders) Pekin'in soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına ilişkin “Çin Uygur Bölgesindeki Toplama Kamplarını Psikiyatrı Hastanelerine Dönüştürdü” başlıklı çarpıcı bir rapor yayınladı.

Raporda 2015-2021 arasında 109 hastanede tedavi gören 99 kişinin sahte rapor ile psikiyatri kliniğine yatırıldığı belirtildi. Bu kişilerde olağandışı zayıflık, ruhsal ve fiziki dengesizlikler, intihara meyil gibi psikolojik sorunların görüldüğü kaydedildi. Uygurlara zorla uyuşturucu hap verildiği, kliniklerde yıllarca kalan kişiler olduğu rapora yansıdı.