Bu gece yarısı başlayacak çarşamba zirveye çıkacak.

Dünyaca ünlü meteoroloji sitesi son haritayı paylaştı

Bu gece yarısı başlayacak çarşamba zirveye çıkacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, (Balıkesir ve Bilecik hariç) Marmara ve Kıyı Ege ile Ege Bölgesi'nin güney kesimleri, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin yağışlı geçeceği, yağışların İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, Akdeniz'in Toroslar Mevkii ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği, tahmin ediliyor. Yağışların Güney Ege kıyıları ve Akdeniz Bölgesi ile Adıyaman çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Bugün mevsim normallerinde hava sıcaklığı, salı gününden itibaren hızla düşecek. Sıcaklıkların hızla düşmesiyle birlikte çarşamba ve perşembe günü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok ilde kar yağışının etkili olması bekleniyor. 

ÇOK SERT RÜZGAR UYARISI

Ünlü Meteoroloji sitesinde yer alan haritaya göre rüzgarın yeni haftada 70 ila 100 km arası esmesi bekleniyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 9 - 10 bofor (kuvvetinde) olması beklenen rüzgarın çok sert ve fırtına şeklinde olacağı görülüyor.

Rüzgarın 30-40 knot olması hatta zirvede 41-47 knota ulaşacağı belirtildi.

30-40 knot rüzgarda karada Ağaçların dalları kırılır. Rüzgara karşı yürümek imkansızdır. Denizde Büyük gemiler yalpaya düşer. Güvertede çok zor yürünür.

41-47 knot rüzgarda ise karada Bazı binalarda hasar olur. Baca kapakları sökülür, çatılar uçar. Denizde Gemilerin yalpası büyür. Bordaya çarpan sular güverteye çıkar.

Vatandaşlar meydana gelecek tehlikelere karşı uyarıldı.

Rüzgarın saatteki hızının 40 ila 60 km arasında olması şiddetli rüzgar, 60 km'nin üzerine çıkması ise rüzgar fırtınası olarak nitelendirilir. Fırtına ve şiddetli rüzgarlar, genellikle yağmur, kar ya da dolu hadiselerini de beraberinde getirir. Çoğu zaman fırtınaya şimşek, yıldırım ve gök gürültüsü de eşlik eder.

YENİCAG